Serendipalm – rohkem kui lihtsalt õiglane kaubandus

Serendipalm on Dr. Bronner´s tütarfirma Ghanas, mis toodab meie seepidele õiglase kaubanduse raames orgaanilist palmiõli. Saime kokku Safianu Moro´ga, Serendipalm tiimi tegevdirektoriga, et saada rohkem aimu tema tööst ja visioonist.

Kuidas sattusid Serendipalmi tööle?

Ma sain oma BA kraadi põllumajandusteaduses Ghana Ülikoolis ja vajaliku riigiteenistuse tarvis läksin tööle Ghana Ülikooli alla kuuluvasse põllumajanduse uurimiskeskusesse. Seal oli minu ülesandeks uurida põllukultuuride, nagu näiteks palmiõli, kasvatamiseks tarvilikku pinnase rikastamist. Peale MA kraadi kättesaamist jõudis minu kõrvu info Serendipalmi projektist, millega ühinesin 2010 aasta augustis, alustades ülevaatajana ja nüüd olen jõudnud tegevjuhi ametisse. 

Kuidas on Serendipalm sinu ajal kasvanud?

Serendipalm on igas mõttes tohutult kasvanud. Näiteks: kui ma Serendipalmi tulin, oli selle projektiga ühinenud 250 põllupidajat, nüüd on neid umbes 635. Tootmistöölisi oli 100 ringis, nüüd 230. 

Ka tehases on toimunud muudatused: kui ma alustasin, oli meil 2 aurutajat, 2 puhastajat ja 2 väikest väljutajat. Nüüd on 6 aurutajat, 4 puhastajat ja 2 suur väljutajat. Oleme rajanud juurde suure viljapuhastusosakonna, et töötajate töötingimused oleks mugavamad. 

2013 aastal jõudsime toota nii palju, et napilt kasumisse jõuda. Fair trade Premium hinnapoliitika tõttu maksame põllumeestele tunduvalt rohkem, lisaks on meil lahke töötajate preemia- ja palgasüsteem  - kõik see sõi meie kasumit ning pidime tootmiskulud üle vaatama ja tootmist efektiivsemaks muutma. Samuti on meie õiglase kaubanduse raames ettevõetud projektid avaldanud tohutult positiivset mõju ühiskonnale meie ümber.

Miks inimsed tahavad Serendipalmis töötada?

Meile tullaks tööle Asuomi piirkonnast väljaspoolt - Accrast, Kumasist, Sekondi-Takoradist ja Cape Coast´ilt. Inimesed soovivad anda oma panuse projekti, mis töötab sotsiaalse heaolu ja võrdsuse suurendamise nimel. Me pakume õiglast palka ja suurepäraseid boonuseid ning meie tööõhkkond on rajatud austusele. Töötajad kutsuvad meid "kuulavaks firmaks". 

Mis on sinu pikaaegne visioon Serendipalmiga?

Plaanime suurendada palmiõli tootmist 650-lt 900-le tonnile aastas. Lisame oma programmi ka orgaanilise õiglase kaubanduse kakao tootmise. Paljud õlipalmi kasvatajad tegelevad ka kakaoga ja me suudaks toota kuni 1000 tonni kakaoube aastas. Sellele kogusele on meil kliendid USA-s ja Saksamaal juba olemas. 
Kuna me varustame kahte saksa klienti toiduks vajaliku õliga, Rapunzel ja GEPA, me peame oma kvaliteedi hoidma kõrgel. 

Meie visioon on suunata arenguprojekte ka väiksematesse piirkondadesse. Eelnevad fair trade projektid on olnud suunatud kahte keskusesse, seega julgustame kõiki pöörama tähelepanu sinna, kus kõige rohkem abi vajatakse - on see siis veesüsteemide rajamise näol vms. 

JÄTA KOMMENTAAR

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga