Külm dušš ja taliujumine

Külm dušš ja taliujumine muutuvad järjest populaarsemaks. Nende pooldajad paneksid meid kui uskuma, et see saab meid aidata kõigega, alates vaimsest tervisest kuni kaalulangetamiseni. Paljude väidete toetuseks pole aga piisavalt teaduslikke uuringuid. Vaatame need väidetavad eelised ükshaaval läbi:

Nahakuivuse ennetamine

Tundub, et külm dušš ja taliujumine aitavad ennetada naha kuivuse teket. Naha välimine kiht, sarvkest, koosneb lipiidmaatriksisse kinnitatud lamestatud keratiinirakkude kihtidest. See lipiidmaatriks koosneb suures osas naha toodetud õlidest. Sarvkest toimib esmase tõkkena, mis hoiab niiskust teie kehast ja nahast välja – nagu tükk kleepuvat mähist.

Kuumus võib sarvkesta häirida, aga samamoodi võib seda teha ka vesi. Kuum vesi näib muutvat sarvkesta lipiidmaatriksi viskoossemaks – ja seega vastuvõtlikumaks häiretele ja kahjustustele. Kui sarvkest on häiritud, võib see põhjustada naha niiskuse kao. See on probleemiks ekseemi või tundliku naha korral.

Õnneks pole vaja jääkülma vett, et aidata oma sarvekestal  jääda terveks – lihtsalt leige veega duši all või vannis käimine aitab vältida seda tüüpi kahju tekkimist. Lühemad dušid on samuti võtmetähtsusega – mida vähem aega kuum vesi nahkatöötleb, seda vähem häirib see teie lipiidikihti. Ja lisaks säästate vett!

Tugevam immuunsus 

Tõendid selle kohta, et regulaarselt külma veega karastamine suurendab teie immuunsust, on üsna veenvad. 2015. aastal viisid Hollandi teadlased läbi katse, milles osales üle 3000 inimese, kes pidid viibima regulaarselt 30–90 sekundi jooksul külma vee all. Tulemused näitasid, et külma duši võtnud inimestel oli tööl vähem haiguspäevi. Selle efekti mehhanismi ei mõisteta tegelikult ja uuringu autorid tunnistavad, et ei saa välistada “platseebot meenutavat” efekti.

Kui loodate sel viisil immuunsust tugevdada, siis hea uudis on see, et positiivse mõju saamiseks on vaja vaid 30 sekundit külma vett. Tegelikult võimaldas Hollandi uuring osalejatel ka kuuma duši all käia tingimusel, et see lõppes külma veega.

Kas külm dušš on tõesti seda väärt

Suurenenud tähelepanelikkus

Teaduslikud tõendid selle kohta on parimal juhul kaudsed. Põhjendus näib olevat see, et külm vesi põhjustab kehas füsioloogilisi mõjusid – näiteks südame löögisageduse suurenemist ja kõrgendatud hingamissagedust -, mis toovad erksuse. Kuna seda pole põhjalikult uuritud, ei tea me tegelikult, kui kaua erksus kestab või kas see aitab teil matemaatikaeksamil paremini hakkama saada või teel ärkvel püsida. Küll on aga üks asi kindel: külma veega dušitamine äratab teid kindlasti üles!

Vaimne tervis

On olemas teooria, et külma vee teraapia (vesiravi) aitab depressiooni ja ärevuse korral – ehkki uuringud on niitpeened. Üks hüpotees on, et külm vesi parandab vereringet ja alandab vererõhku – mis omakorda vähendab ärevust. Teine hüpotees on, et külm vesi suurendab teie ajus endorfiinide vabanemist, leevendades seeläbi depressiooni ja ärevuse sümptomeid.

Kuid need on vaid hüpoteesid. Selle kohta sageli viidatud 2007. aasta „uuring” on vaid selle hüpoteesi väide koos ettepanekuga, et see väärib edasist katsetamist. Kahjuks tuuakse uuringut sageli tõenditena, kui see tegelikult ei paku ühtegi. On veel üks 2018. aasta uuring, mis on pälvinud tähelepanu külmas vees ujumisest kui depressiooni teraapiast. Kui palju depressioonis inimesi selles uuringus osales, küsite? Üks. Aga jah, selle ühe inimese jaoks tundus teraapia olevat tõhus.

Kaalukaotus

See trotsib teaduslikku mõistust ja tervet mõistust. Idee näib olevat, et samad ülalkirjeldatud füsioloogilised mõjud suurendavad ka  keha ainevahetust – kiirust, millega keha põletab kaloreid. Ehkki see võib tõsi olla, on  ainevahetuse kiirus tõepoolest tõeline ainult duši vältel – nii et selle märgatava efekti saavutamiseks peaksite käima tõeliselt pika duši all. Igal juhul ei leidnud ma ühtegi uuringut, mis seda väidet testiks. Kui olete kaalulangetamisest huvitatud, soovitan teil see vahele jätta ja jääda traditsioonilisemate meetodite juurde.

Kokkuvõte

Külma vee peamine eelis dušide jaoks näib olevat naha kuivuse vältimine, ehkki see ei nõua jääkülmas vees duši all käimist. Temperatuuri langetamine leigele tasemele annab teile sama palju kasu. Veel üks potentsiaalne külma duši eelis on immuunsuse suurendamine, mille saate saavutada 30-sekundilise külma plahvatusega oma sooja duši lõpus. Tõenäoliselt see ka äratab – eriti kui kombineerida seda meie Peppermint Pure-Castile Soap piparmündi seebiga! 

Rafi Loiederman
Rafi Loiederman

 

TAGASI