Külm dušš ja taliujumine muutuvad järjest populaarsemaks. Nende pooldajad paneksid meid kui uskuma, et see saab meid aidata kõigega, alates vaimsest tervisest kuni kaalulangetamiseni. Paljude väidete toetuseks pole aga piisavalt teaduslikke uuringuid. Vaatame need väidetavad eelised ükshaaval läbi:
Nahakuivuse ennetamine
Tundub, et külm dušš ja taliujumine aitavad ennetada naha kuivuse teket. Naha välimine kiht, sarvkest, koosneb lipiidmaatriksisse kinnitatud lamestatud keratiinirakkude kihtidest. See lipiidmaatriks koosneb suures osas naha toodetud õlidest. Sarvkest toimib esmase tõkkena, mis hoiab niiskust teie kehast ja nahast välja – nagu tükk kleepuvat mähist.
Kuumus võib sarvkesta häirida, aga samamoodi võib seda teha ka vesi. Kuum vesi näib muutvat sarvkesta lipiidmaatriksi viskoossemaks – ja seega vastuvõtlikumaks häiretele ja kahjustustele. Kui sarvkest on häiritud, võib see põhjustada naha niiskuse kao. See on probleemiks ekseemi või tundliku naha korral.
Õnneks pole vaja jääkülma vett, et aidata oma sarvekestal jääda terveks – lihtsalt leige veega duši all või vannis käimine aitab vältida seda tüüpi kahju tekkimist. Lühemad dušid on samuti võtmetähtsusega – mida vähem aega kuum vesi nahkatöötleb, seda vähem häirib see teie lipiidikihti. Ja lisaks säästate vett!
Tugevam immuunsus
Tõendid selle kohta, et regulaarselt külma veega karastamine suurendab teie immuunsust, on üsna veenvad. 2015. aastal viisid Hollandi teadlased läbi katse, milles osales üle 3000 inimese, kes pidid viibima regulaarselt 30–90 sekundi jooksul külma vee all. Tulemused näitasid, et külma duši võtnud inimestel oli tööl vähem haiguspäevi. Selle efekti mehhanismi ei mõisteta tegelikult ja uuringu autorid tunnistavad, et ei saa välistada “platseebot meenutavat” efekti.
Kui loodate sel viisil immuunsust tugevdada, siis hea uudis on see, et positiivse mõju saamiseks on vaja vaid 30 sekundit külma vett. Tegelikult võimaldas Hollandi uuring osalejatel ka kuuma duši all käia tingimusel, et see lõppes külma veega.